Rapport från Världsungdomspelen
Världsungdomspelen på Ullevi i Göteborg samlade åter stora delar av den skandinaviska friidrottseliten och från Motala AIF fanns ett 20tal aktiva på plats.

På fredagen inledde Emma Hjelm med att vinna första försöket på 60m häck i F13 på 9,88 och var endast 1 hundradel från final, i samma gren noterade Malva Axén 10,10Lina Ånstad 10,26, Svea Eklundh 10,47 och Thelma Gullberg 10,66.

På 600m i F13 sprang Tilde Adolfsson in på en fin sjundeplats i A Finalen med personbästa 1,44,32 Nora Malmgren var fyra i B Finalen på 1,50,12, Svea Eklundh trea i C Finalen med 1,53,87, Thelma Gullberg trea i E finalen med 1,57,25 och Ida Kindbom placeringen efter på 2,00,25. I F12 klassen gjorde Matilda Martini ett mycket starkt lopp som tvåa i B Finalen på 1,52,69 och Isak Selin var sexa i B Finalen P13 med 1,43,26.

I F19 loppet över 800m sprang Emily Fielder in på en sjätteplats med 2,22,37 och i P17klassen över samma distans slutade Kevin Bodén femma i C finalen på 2,05,87.

13års killarna Calle Lindstedt och Leo Bodén hade åter en hård fight om topp placeringar i spjut tävlingen Calle slutade fin fyra på 37,40 och Leo var femma med 36,95, i P19 klassen visade  åter Ozzie Hinshaw stabil form som sexa med 52,56 och i F13klassen var Nora Malmgren 15e med 26,98 och Malva Axén 20e med 25,62. I F14 längd var Stella Kolbrink 32a med 4,61 och Nova Fogelkvist 46a med 4,40.

Lördagen:
F13 tjejerna sprang 60m försök där Lina Ånstad var två i sitt försök på 8,75 och Emma Hjelm femma i sitt försök på 8,83 inga finalplatser dock. Nova Fogelkvist var fyra i sitt försöksheat på 80m i F14 med 11,29 och Stella Kolbrink var femma i sitt försök med 11,58.

Svea Eklundh imponerade stort i F13 stavtävlingen där det till slut blev en fin sjätteplats på nya peronrekordet 2,62, i trestegstävlingen var Malva Axén precis utanför final som nia med 9,85, Lina Ånstad var här 14e med 9,76, Emma Hjelm 20e 9,45 och Ida Kindbom 36a med 9,00. Både Tilde Adolfsson och Matilda Martini fick plats i A Finalen över 1500m i F13 där Tilde efter en mycket hård öppning slutade 13e på 5,23,26 och Matilda 17e på 5,34,34, Isak Selin gjorde åter ett starkt lopp i P13 som fyra i B Finalen på 5,05,22. i F19 loppet fick tyvärr Emily Fielder kliva av med 500m kvar med hälsenproblem.

Lea Wahlström förbättrade sitt personrekord med dryga metern när hon slutade på 18e plats i F17 slägga, Melvin Wahlström slutade på 14e plats i P17 stav med 3,45. Ester Björck gjorde ett starkt upplop på 400m i F19 och var trea i C Finalen på 62,29.

Söndag:
Silvermedalj! Det blev en medalj till klubben även i år, i F13klassens kula så fixade Malva Axén en silvermedalj i sista stöten, efter ett riktigt drama där inte stötningen fungerade i början för Malva så slog hon till i sista omgången med 12,98 och en silverplats, i samma gren så slutade Svea Eklundh 20e med 9,95, Ida Kindbom 37a med 8,95 och Emma Hjelm 39a 8,84. I F13 längdhoppet med hela 160 deltagare! Slutade Lina Ånstad på 12e plats med "pers" 4,94, Malva Axén 22a 4,69, Emma Hjelm 30e 4,62, Nora Malmgren 61a 4,33, Tilde Adolfsson 74a 4,26, Ida Kindbom 80e 4,21. I F12 var Matilda Martini 19e i längdhoppet med 4,34.

Debut på distansen 300m gjorde både Stella Kolbrink och Nova Fogelkvist i F14klassen, Stella sprang in på 47,98 och Nova 49,11. Johan Jurander slutade 14e i P15 stav med 2,55.

Sista gren för MAIFarna var 200m där det hade börjat blåsa upp rejält.. I F19 slutade här Ester Björck 9a i C Finalen med 27,60 och Orchina Ghreibo 3a i F Finalen med 28,41, I P13 var Calle Lindstedt 5a i B Finalen med 27,92 och Isak Selin 3a i C Finalen med 28,54 och i F13 var Lina Ånstad 7a i C Finalen med 29,03 och Tilde Adolfsson 4a i E Finalen med 29,26

Skribent: Peter Håkansson
Epost: pinnen61@telia.com

 

Kommentera
0 Kommentarer
Motala
loading...